Kvůli enormně vysoké škodě žádal filmový a hudební průmysl pro mladíky exemplární potrestání, které by bylo odstrašujícím příkladem pro všechny počítačové piráty v České republice. Soud i přesto rozdělil mladíkům pouze podmíněné tresty. Upozornil na to server Týden.cz.

"Trojice mladíků dostala tresty odnětí svobody po dobu jednoho roku s podmíněným odkladem na dva roky,“ řekl Novinkám mluvčí soudu pro Prahu 8 Martin Slováček. Podle něj byly počítačovým pirátům zabaveny také dva počítače s pevnými disky, pomocí kterých na internetu šířili nelegální soubory.

"Verdikt prozatím ale není pravomocný. V současné době putuje rozhodnutí k žalobci i obhajobě. Od doručení mají obě strany osmidenní lhůtu na odvolání. Pokud tuto možnost využijí, bude nařízeno hlavní líčení. V opačném případě bude rozhodnutí pravomocné,“ dodal Slováček.

Mladíci měli být potrestáni jako odstrašující případ

Trojici mladíků obžaloval státní zástupce pro Prahu 8 na konci března za to, že v budově Akademie věd provozovali počítačový server s nelegálními filmy, hudbou, softwarem a počítačovými hrami. Za porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, jim hrozily až dva roky vězení.

"Tresty by pro mladíky vzhledem k vzniklé škodě měly být určitě nepodmíněné a sloužit jako odstrašující případ pro ostatní. Většina lidí si totiž vůbec neuvědomuje, že stahováním nebo sdílením nelegálního softwaru porušují zákon a myslí si, že jsou nepostižitelní,“ řekl Novinkám Jan Hlaváč z protipirátské organizace BSA.

Policisté objevili servery s nelegálními soubory loni v dubnu. Podle vyjádření federace hudebního průmyslu (IFPI) mladíci z počítačů s více než 20 pevnými disky s nelegálním obsahem. Znalecké posudky hovořily o tom, že škoda přesáhla rekordní sumu 35 miliónů korun.

Počítačoví piráti způsobují škody za milióny

Případ není ojedinělý. Letos v březnu obvinila policie z trestného činu porušování autorských práv šestadvacetiletého muže z Rýmařova na Bruntálsku, který pomocí internetu nabízel nelegální kopie filmů včetně úplných novinek. Škoda, kterou měl způsobit, je vyčíslena na 52 miliónů korun.

"Je to zatím největší případ porušování autorských práv, jaký policie na Bruntálsku odhalila,“ uvedla mluvčí policie Pavla Tušková. Dodala, že muž v období od února do září minulého roku nabízel po internetu více než 600 filmů různých žánrů, a to za 35 korun za jedno DVD.

Spolu s filmovým pirátem se policie zaměřila také na samotné zákazníky, kteří si nosiče objednávali. Podle mluvčí zjistila policie prozatím několik desítek zákazníků z celé republiky, kteří si měli od obviněného koupit celkem 138 filmů. "Policisté u obviněného zajistili dalších 456 nosičů a také notebook s externím harddiskem,“ dodala mluvčí.

V paměti policistů je také případ devatenáctiletého mladíka, který na internet umístil nelegální kopii amerického animovaného snímku Simpsonovi ve filmu. Muž jednoduše natočil film v kině na digitální kameru. Za to musel uhradit společnosti Bontonfilm částku ve výši 150 tisíc korun, hrozily mu přitom až dva roky vězení.

Podobné úniky filmových trháků krátce po premiéře nejsou ojedinělé. Z filmů českých tvůrců byly podobným způsobem šířeny například snímky Vratné lahve Jana Svěráka a Medvídek Jana Hřebejka.